add_theme_support( 'custom-background' ); Informacja Turystyczna Jawor » 2017 » June
23rd Jun2017

NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA JAWORA

by admin

NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA JAWORA

W 500 – lecie reformacji Muzeum Regionalne oraz Kościół Zielonoświątkowy Filadelfia w Jaworze prezentują nową atrakcję turystyczną Jawora. Od 1 lipca w każdą sobotę w godz 10.00 do 16.00 otwarte zostanie wnętrze zabytkowego kościoła franciszkanek przy ul. Żeromskiego 11. Zaaranżowano tam nietypową wystawę, instalację, pomyślaną i przygotowaną w formie interaktywnej gry, 500 lat reformacji, która opowiada o protestantyzmie w Jaworze i nie tylko, ale inaczej. Wystawa skierowana jest przede wszystkim od tych, którzy lubią wyzwania, zagadki, i ciekawą zabawę edukacyjną. Zapraszamy do rokokowej przestrzeni dawnego kościoła franciszkanek przy, który wraz z klasztorem został wybudowany w poł. XVIII w. Zakon ten osiedlił się w Jaworze na początku XVIII w. W 1748 r. franciszkanki kupiły od hrabiów Hochbergów posiadłość położoną przy obecnej ulicy Żeromskiego, gdzie wybudowano kompleks klasztorny. Obecnie kościół należy do Kościoła Zielonoświątkowego. Obiekt dostępny od 1 lipca br. – sobota, w godz. 10.00 – 16.00 – w tygodniu po wcześniejszym uzgodnieniu z Muzeum Regionalnym, tel: 76 870 23-21 lub 76 870 30 86 lub Informacją Turystyczną, tel: 76 870 33 71

16th Jun2017

“KIEDY SŁOŃCE BYŁO BOGIEM. ŻYCIE I ŚMIERĆ NAD NYSĄ SZALONĄ W EPOCE BRĄZU.”

by admin

Skarby epoki brązu w Muzeum Regionalnym w Jaworze

W piątek 23 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Kiedy słońce było bogiem. Życie i śmierć nad Nysą Szaloną w epoce brązu”. Zaprezentujemy na niej najnowsze odkrycia związane z panującą w Europie w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza cywilizacją pól popielnicowych. W ostatnich latach na ziemi jaworskiej dokonano spektakularnych odkryć archeologicznych. W 2015 r. do Muzeum zgłosił się p. Jacek Orłowski, który na polu ornym w Paszowicach natknął się na skarb przedmiotów brązowych, w skład którego wchodziły liczne sierpy i siekiery. Był to depozyt starożytnego odlewcy brązu. Stanowi on świadectwo, wraz z zabytkami z Legnicy i Grzybian, rozwiniętej wytwórczości brązowniczej w naszym regionie. Podczas archeologicznych badań ratowniczych związanych z budową trasy S3 na odcinku Jawor-Bolków, w lipcu 2016 r. dokonano natomiast odkrycia ogromnego cmentarzyska z tego samego okresu. Znaleziska te potwierdzają, że już przed tysiącami lat rozlewisko Nysy Szalonej – źródło bezcennej wody – było atrakcyjne dla panującej w tym czasie w całej Europie wielkiej cywilizacji. Zabytki z tych badań po raz pierwszy, dzięki uprzejmości pana Piotra Janczewskiego z firmy „Archgeo”, zostaną pokazane publiczności w Muzeum Regionalnym w Jaworze. Na wystawie zaprezentowane zostaną także przykłady rzemiosła ludności zamieszkującej dorzecze Nysy Szalonej ok. 3 000 lat temu pochodzące z Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum w Środzie Śląskiej.
Partnerem wydarzenia jest Jaworowy Zdrój.

11th Jun2017

23. JAWORSKIE KONCERTY POKOJU

by admin
23. Jaworskie Koncerty Pokoju
Koncert jazzowy MISTRZOWIE JAZZU

Miłośników jazzu zapraszamy w sobotę, 24 czerwca 2017 r. o godzinie 19.00 do Kościoła Pokoju w Jaworze, na koncert godny mistrzów w wykonaniu Adam Bałdych Trio.

Adam Bałdych skrzypek, kompozytor, absolwent AM w Katowicach, przez wielu krytyków uznawany za wirtuoza skrzypiec. Okrzyknięty “cudownym dzieckiem” szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami w Polsce, całej Europie i USA. Wśród artystów z którymi współpracował, znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi, ale również artyści związani z muzyką popularną.

Artysta zaprosił do współpracy przy tym projekcie dwóch niezwykle kreatywnych muzyków – gitarzystę Szymona Mikę oraz pianistę Krzysztofa Dysa, tworząc koncert, którego mianownikiem są silne muzyczne osobowości, instrumenty strunowe oraz nieskrępowana improwizacja a punktem odniesienia europejska tradycja wynikająca z muzyki poważnej i folkloru. Artyści realizując m.in. kompozycje z epoki Średniowiecza i Renesansu, ponadczasowe kompozycje Hildegardy z Bingen, Wacława z Szamotuł czy Thomas Tallisa wprowadzają je w świat współczesnych technik wykonawczych, sonorystyki i jazzu.