add_theme_support( 'custom-background' ); Informacja Turystyczna Jawor » SPORT I REKREACJA

SPORT I REKREACJA

Letni Basen

Znajdujący się w centrum Parku Miejskiego basen letni jest idealnym miejscem na słoneczne dni. Znajdą tu Państwo nieckę do pływania o długości 50 m, nieckę rekreacyjną dla dzieci, 1 i 3 metrową skocznię, wieżę mierzącą 5 m oraz plac zabaw. Obecnie basen jest nieczynny.

Pływalnia Słowianka

Kryta pływalnia “Słowianka” to nowoczesny obiekt z 25 m. niecką do pływania z wypłyconym torem dla dzieci, 54 m. zjeżdżalnią z basenem rekreacyjnym oraz atrakcjami wodnymi: kanonami wodnymi i jakuzzi do masażu wodno-powietrznego. Pływalnia klimatyzowana
z komputerowym systemem obsługi klienta. W pełni przystosowana
do obsługi niepełnosprawnych. Na miejscu znajduje się sauna fińska
oraz kawiarnia.

Kontakt:
ul. Bolesława Rogatki 1,
tel. 076 871 12 27
fax./tel. 076 871 12 28

Ośrodek Wypoczynkowy Jawornik

Ośrodek Wypoczynkowy “Jawornik” zajmuje 11 ha, w tym 4,6 ha
lustra wody. Na miejscu znajdują się: pole namiotowe, 14 stanowisk
na przyczepy kempingowe z podłączeniami energetycznymi, zaplecze kuchenne i sanitarne. Do dyspozycji restauracja, sprzęt pływający (łodzie, kajaki, rowery wodne), korty tenisowe, boiska do plażowej piłki siatkowej, plac zabaw i plenerowy amfiteatr. Doskonałe warunki do kąpieli, odpoczynku i wędkowania.


Kluby Sportowe

MRKS “Kuźnia” Jawor – piłka nożna
mrkskuzniajawor.futbolowo.pl

Międzyzakładowy Robotniczy Klub Sportowy “Kuźnia” Jawor to najstarszy klub sportowy w Jaworze. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Od początku istnienia dominującą sekcją w klubie jest piłka nożna,  która przyniosła największy rozgłos klubowi, ale ta dyscyplina nie była jedyną w historii klubu. Pod koniec lat 40 utworzono sekcję bokserską, a jej hala treningowa była umiejscowiona przy ul. Piastowskiej (obecnie znajduje się tam Tartak). Natomiast w latach 50 założono sekcję żużlową (wokół boiska piłkarskiego istniał jeszcze tor żużlowy).  Jawor był bezpośrednim zapleczem wrocławskiej Sparty. Jaworscy żużlowcy bazowali głównie na pozostałych niemieckich motocyklach. Żużel z biegiem czasu zaprzestał swojej działalności, a  w późniejszym czasie tor żużlowy został usunięty i stadion przekształcono wyłącznie pod kątem uprawiania piłki nożnej. W latach 80 i 90 działała sekcja brydżowa.

Klub w okresie swojej egzystencji od 1946 roku wielokrotnie zmienił nazwy, zwłaszcza w pierwszych latach istnienia. Na początku była Jaworzanka, a następnie “Gwardia” (po fuzji ze “Zrywem” Jawor w 1947 roku). W 1950 nadeszła klub przyjął nazwę “Związkowiec”, a jeszcze tego samego roku (lub w 1951), zmieniona nazwę na Unię. W 1952 nadeszła pora na “Spójnię”, a w 1955 na “Spartę”. W 1956 powrócono do pierwszej nazwy – “Jaworzanka” . Ta nazwa przetrwała do 1968 roku, kiedy to po fuzji z Cukrownikiem, powrócono do nazwy “Sparta” z 1955 roku. W 1975 roku po wejsciu do klubu firmy AGROMET, zmieniono nazwę na “Kuźnia”, która funkcjonuje do dziś. W latach 40 i 50 klub nieźle sobie radził. Szkolono młodzież, dokonywano transferów. Drużyna seniorów z Jawora plasowała się przeważnie w czołówce A klasy (ówczesna IV liga). Pod koniec lat 50 zaczęły się pojawiać pierwsze oznaki kryzysu. Pierwszym symptomem tego, że w klubie dzieje się coraz gorzej był o odejście kilku czołowych zawodników. W następnych latach kryzys sie pogłębiał  i klub przetrwał tylko dzięki garstce ludzi. Klub balansował na krawędzi A klasy (IV liga), a B klasą (V liga). Lepsze czasy nadeszły dopiero w połowie lat 70.

Wejście Zakładów Kuzienniczych do klubu było punktem zwrotnym w jego historii. Pojawiły się pieniądze, nie brakowało niczego. Klub szybko wyszedł na prostą i już w 1978 roku zagrał w barażach o awans do III ligi. Lepszy okazał się jednak Pafawag Wrocław. Na kolejną szansę awansu trzeba było czekać do 1981 roku. Kuźnia w barażach O III ligę miała się zmierzyć z Grunwaldem Ruda Śląska. Faworytem była drużyna z Górnego Śląska. Nieoczekiwanie to jaworzanie wygrali pierwszy mecz 1:2 i do rewanżu przystępowali będąc w komfortowej sytuacji. W drugim spotkaniu w Jaworze padł bezbramkowy remis i to podopieczni trenera Bieniusiewicza cieszyli się z awansu. Odnotujmy, że na meczu rewanżowym z Grunwaldem odnotowano rekord frekwencji. Na stadionie przy ul. Parkowej zjawiło się blisko osiem tysięcy widzów. Ten rekord do dziś nie został pobity i zapewne szybko nie zostanie. Pierwszy, historyczny sezon an szczeblu trzecioligowym zakończył się spadkiem. W latach 1981-1986 Kuźnia balansowała pomiędzy III, a IV ligą.  Na dobre w III lidze jaworscy piłkarze zadomowili się w roku 1986 i grali w niej aż do 1995. Pracowano również znakomicie z młodzieżą, która plasowała się na czołowych lokatach w międzynarodowych turniejach, a w 1992 roku juniorzy młodsi dotarli do półfinału Mistrzostw Polski.  Wychowano niezłej klasy piłkarzy jak np. Piotr Przerywacz czy Rafał Majka. Po upadku komunizmu, Zakłady Kuziennicze w związku z przystosowaniem się do gospodarki kapitalistycznej, zaprzestały dofinansowywania klubu w takim stopniu, jak to miało miejsce przed 1989 rokiem i rozpoczęły się “chude lata” dla jaworskiego futbolu. Mimo to, w porównaniu do klubów finansowanych przez kopalnię jak np. Górnik Wałbrzych, Kuźnia trzymała się nieźle. Mimo to, nie udało się powstrzymać  pogłębiającego się kryzysu. W sezonie 1993/1994 nadarzyła się najlepsza okazja na wejście do II ligi. Kuźnia po rundzie jesiennej była na pozycji lidera.  Wiosna już nie była tak dobra  i Kuźnia finiszowała dopiero na dziesiątej pozycji… Rok później nadszedł spadek do III ligi, a zadecydował o tym gorszy bezpośredni bilans spotkań z Ravią Rawicz. Od sezonu 1995/1996 Kuźnia grała w IV lidze i mogło się wydawać, że jest to przyzwoite miejsce na mapie piłkarskiej Polski dla takiego miasta jak Jawor. Jednak w 2005 roku przyszedł spadek do klasy okręgowej (V liga), czyli do poziomu, na którym jaworzanie ostatni raz gościli w latach 70. Po trzyletniej przerwie udało się wrócić do IV ligi, ale po reformie rozgrywek i według nowej nomenklatury  była to de facto nadal V liga. Kuźnia grała w niej przez następne trzy sezony, aby ponownie wrócić do klasy okręgowej, czyli już na VI poziom rozgrywkowy. Po dwóch latach banicji w “okręgówce”, w sezonie 2012/2013 udało się wywalczyć powrót na czwartoligowe boiska. Jednak przygoda z tą klasą rozgrywkową trwała jeden sezon i od sierpnia br. znów Kuźnia będzie grała w legnickiej klasie okręgowej.

Obecnie w Kuźni Jawor znajdują się cztery drużyny: seniorów, juniorów starszych, juniorów młodszych i trampkarzy. Pierwsze trzy zespoły z wymienionych będą grać w sezonie 2014/2015 w klasach okręgowych, a trampkarze wystartują w Lidze Dolnośląskiej. W sumie w klubie trenuje obecnie ponad 100 zawodników. Oficjalna strona klubu http://mrkskuzniajawor.futbolowo.pl

KS “Olimpia” Jawor - piłka siatkowa
www.olimpiajawor.pl

Olimpia Jawor została założona w 1992 roku. Prowadzi sekcję żeńskiej siatkówki, która opiera się na Gimnazjum nr 2 w Jaworze. Na terenie szkoły znajduje się hala, w której siatkarki rozgrywają swoje mecze i trenują na co dzień. Ponadto w szkole jest prowadzona klasa o profilu siatkarskim. Klub prowadzi cztery drużyny, w różnych kategoriach wiekowych. Są to: seniorki, juniorki, kadetki i młodziczki. Klub swój największy sukces osiągnął w sezonie 2003/2004, kiedy to wywalczył awans do I ligi. Na zapleczu Polskiej Ligi Siatkówki (najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce) jaworzanki spędziły zaledwie sezon, ale w tym czasie do Jawora zawitało kilka topowych ekip. Olimpia miała okazję się zmierzyć z między innymi TPS Rumia,  MKS-em Dąbrowa Górnicza czy AZS-em Białystok. Obecnie Olimpia rywalizuje w II lidze (trzeci poziom rozgrywkowy). W sezon 2013/2014 jako beniaminek podopieczne trenera Chrzanowskiego zajęły bardzo dobre piąte miejsce na drugoligowym froncie. Najbardziej znaną wychowanką Olimpii jest bez wątpienia Katarzyna Mroczkowska. Barwy Olimpii reprezentowała do 1996 roku. Następnie grała w SMS-ie Sosnowiec,a  od 1999 roku reprezentuje barwy gwardii Wrocław, z roczną przerwą na występy w Centrostalu Bydgoszcz. Zdobywała medale młodzieżowych Mistrzostw Europy z reprezentacją Polski. Oprócz tego zagrała ponad 70 razy w reprezentacji Polski.

Jaworskie Towarzystwo Sportowe OLDBOYS DZIUBEK
Oficjalna strona Klubu http://jtsdziubki.republika.pl .

 

Jaworski Klub Brydża Sportowego
Oficjalna strona Klubu http://www.jkbs.prv.pl/ .

MKS “Victoria” Jawor - akrobatyka sportowa
Klub założony w 1955 roku. Ćwiczy w nim około 100 zawodników. Specjalnością klubu są skoki na trampolinie. W tej konkurencji zawodnicy “Victorii” należą do ścisłej czołówki w Polsce, zarówno wśród seniorów jak i juniorów.

TKKF “PIAST” Jawor - kulturystyka
Ognisko założone zostało w 1986 roku. Siłownia mieści się przy ulicy H. Wieniawskiego. W klubie ćwiczy około 870 zawodników. Do krajowej czołówki kulturystów w kategorii seniorów zalicza się Włodzimierz Sabat. Oprócz wyczynowego uprawiania kulturystyki w klubie można uprawiać ćwiczenia siłowe dla poprawienia tężyzny fizycznej.

TKKF “Jaworzanie” Jawor - lekkoatletyka
Klub powstał w 1973 roku. Jego członkowie korzystają z sali gimnastycznej oraz siłowni w celu podniesienia sprawności fizycznej. W 1995 roku założony został przy TKKF “Jaworzanie” Jaworski Klub Biegacza. Obecnie liczy on około 120 członków, będących jednocześnie członkami TKKF. Z tej grupy 75 osób to uczniowie jaworskich szkół podstawowych i średnich. Członkami JKB są między innymi: Stefan Mielczarek (78 lat) – były mistrz polski w maratonie, zdecydowanie najlepszy długodystansowiec w swojej kategorii wiekowej, aktualny mistrz Polski weteranów w maratonie, biegu na 10 i 20 km, czterokrotny uczestnik maratonu berlińskiego. W sumie TKKF “Jaworzanie” liczy 240 członków. Posiada własną salę gimnastyczną przy ulicy F. Chopina z siłownią, sauną i zapleczem sanitarnym.

Jaworski Klub Karate “SATORI” Jawor
Klub założony został w 1991 roku. Liczy obecnie około 240 członków, w zdecydowanej większości uczniów jaworskich szkół podstawowych i średnich. Klub nie posiada własnych obiektów – korzysta z sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 7, w której ma także swoją siedzibę.


Korty Tenisowe

Kort tenisowy Jawor ul. Rapackiego 1 tel. 870-27-48
Kort tenisowy Jawor ul. Myśliborska 27 tel.870-28-27 nawierzchnia asfaltowa.
Kort tenisowy Jawor ul. Myśliborska 27 tel.870-28-27 nawierzchnia cegiełkowa.
Kort tenisowy Jawor ul. Wieniawskiego tel-870-20-78 nawierzchnia asfaltowa.
Kort tenisowy Jawor ul. Szpitalna 7 tel.870-37-60 nawierzchnia asfaltowa.